Forum Katalog Poczta Logowanie

www.witaszyce.info

www.witaszyce.info

Plan Witaszyc

TV.Jarocin.Net

 10lecie zespołu S.O.U.L. Część 2.

Kurs walut i GPW

Historia Drukuj Email
Ślady wczesnego osadnictwa we Witaszycach (według badań archeologicznych z 1929 roku, prowadzonych wówczas przez dr Z. Rajewskiego) sięgają IV - V wieku n.e. Pierwsze wzmianki o tej wsi zwanej wówczas Wythassyce datuje sie w dokumentach biskupów poznańskich na rok 1350. W latach 1873-1875 wybudowano linie kolejowe na trasie Poznań - Kluczbork, a w 1901-1902 Jarocińskiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej w Witaszycach.
Rozwój Witaszyc wiąże się z rozbudowaniem obecnej drogi krajowej nr 42 łącząc bezpośrednio Wiekopolskę i Górny Śląsk. W roku 1892 wybudowano cegielnię, a w 1897 cukrownię (późniejsza Cukrownia i Rafineria "Witaszyce").

W kraju i za granicą Witaszyce były znane z wysokiej klasy wyrobów ceramiki budowlanej oraz cukrowej kostki lanej (jedyny
producent na świecie) eksportowanej w całości do krajów arabskich.

W czasie okupacji w latach 1940-1941 wybudowano zakłady przemysłu lniarskiego (późniejszy "Lenwit"). Na znacznych terenach "Lenwitu". W 1995 roku dokładnie 7 października została oddana do użytku Cukrownia "Witaszyce", w obecności wicepremiera Romana Jagielińskiego.
 
     powered by MaroNET